Példák az értékelt beavatkozásokra (EDDRA)
Az értékelt prevenciós, kezelési és ártalomcsökkentő beavatkozások, valamint a büntető igazságszolgáltatás rendszerében végrehajtott beavatkozások széles köréről részletes információt nyújtó Kábítószer-kereslet Csökkentését Célzó Intézkedések Információs Rendszerének (EDDRA) célja a szakemberek és döntéshozók támogatása.
Az EDDRA adatbázis jelenleg több mint 400 programot tartalmaz. A Fonte – az EMCDDA adatgyűjtő, validáló, és adattároló rendszere – gyűjti és validálja a feltöltött programokat.
A fentieken túl az EDDRA a következőkhöz is segítséget nyújt:
-
Bizonyítékokat hoz létre a kábítószer-kereslet csökkentését célzó projektek hatékonyságával kapcsolatban, a területen megvalósított projektek önértékelése alapján;
-
összehasonlítja az önértékelésekből származó eredményeket az aktuálisan legjobb kutatási bizonyítékokkal.
Az adatbázis szabadon elérhető, böngészhető és kereshető.
A rendszer tartalmának és megjelenésének fejlesztése érdekében 2007-ben az EMCDDA a nemzeti EDDRA menedzserek segítségével átalakította az EDDRA rendszerét. A bevált gyakorlatok jobb azonosíthatósága érdekében a projekteket „logikai modell” szerint strukturálták és a minőségi szintjük szerint osztályozták. Az átalakítás az EU kábítószer-ellenes cselekvési tervével (2005-2008) – ami kimondja „az értékelt bevált gyakorlatok hatékony terjesztését” – továbbá az EMCDDA új küldetés nyilatkozatával – ami elsődlegesként kezeli az ilyen információk terjesztését – összhangban történt. Keresés az adatbázisban
Programok minőségi szintjének meghatározása
Az EMCDDA a programok minőségének 3 szintjét határozta meg. Minden program, mely megfelel az adatbázisba kerülés feltételeinek, 1-es szintű. A 2-es, illetve 3-as szintű programoknak a logikai modell, az értékelés és a végrehajtással kapcsolatos információk alapján képzett pontrendszerben legalább 12 (2-es szintű, „ígéretes programok”), vagy 28 (3-as szintű „legmagasabb szintű programok”) pontot kell elérnie a maximális 39-ből.
A pontozás részleteit lásd itt (angol nyelven).
Az adatbázisba kerülés feltételei:
-
a projektet értékelték;
-
az elméleti háttere/feltételezései világosan kapcsolódnak a célokhoz;
-
az egyértelmű evaluációs indikátorok kapcsolódnak a célokhoz és a kiinduló állapothoz;
-
tartalmazza az evaluációs kutatási elrendezés egyértelmű leírását;
-
a projekt legalább egy éve fut.